Kamratki na szlaku Beskidu Śląsko – Żywieckiego

1 czerwca 2013r grupa KAMRATEK działająca przy Świetlicy GOK w Kaczycach wyjechała na wycieczkę, aby zobaczyć najpiękniejsze zabytki Beskidu Śląsko – Żywieckiego, zwiedzając najpierw malowniczy Żywiec ze słynnym Browarem a później przemierzając Pętlę Beskidzką – stare osady góralskie jak Istebna czy Koniaków.

          Przy niezbyt sprzyjającej aurze  grupa rozpoczęła zwiedzanie Żywca i jego najcenniejszych zabytków- konkatedry Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz Parku kryjącego Stary Zamek i Pałac – należące do rodu Habsburgów.  Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Browaru Żywiec –  największej i najbardziej nowoczesnej placówki tego typu w Polsce. W wehikule czasu uczestnicy przeniesieni zostali w czasie i znaleźli  się na XIX wiecznej uliczce oraz w typowej dla tamtych czasów karczmie. Następne sale przenoszą zwiedzających w coraz nowszą historię browaru, aż po jego współczesność. Oglądaniu eksponatów towarzyszył fachowy komentarz przewodnika.

W godzinach popołudniowych wycieczkowicze opuścili piękny Żywiec i przez Milówkę  dotarli do Koniakowa i Istebnej – miejscowości położonych najwyżej w Beskidzie Śląskim.

Kurna Chata Kawuloka –znakomitego gawędziarza i twórcy ludowych instrumentów muzycznych była następnym punktem podziwiania Kamratek i reszty zaprzyjaźnionej grupy.  Przewodnik w sposób niezwykle ciekawy przedstawił życie góralskiej rodziny z XIX w i zaprezentował zgromadzone tam instrumenty ludowe takie jak: trombity, gajdy, rogi pasterskie, piszczałki, okaryny itp. Sam wykazał się wielkim talentem gawędziarskim. Z Istebnej grupa przemieściła się do Koniakowa  do Kolyby na Szańcach gdzie wysłuchała  prelekcji o produkcji wyśmienitych serów regionalnych – bundzu, bryndzy i serów wołoskich- oscypków.

Po dniu pełnym wrażeń uczestnicy wycieczki  udali się na posiłek na Koczy Zamek w Koniakowie. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. W dobrych humorach, choć  trochę zmęczeni wrócili do swoich domów.